top of page

słuchać

! IMG_1675.jpg

The Grange

Do niedawna The Grange był wymieniony jako obiekt o znaczeniu architektonicznym i historycznym i jest domem z drewnianymi ramami i renderowanym domniemaniem, który został zbudowany około 1720 roku.

W 1883 r. Joseph Smith, lokalny budowniczy, kupił Grange i przejął przylegający do niego stocznię stolarską i tartak dla własnej firmy budowlanej. Zbudował świątynie w 1890 r. Na sąsiednich ziemiach, ale rozebrano je, aby zbudować Bellfield Road. Grange miał wtedy większy ogród z przodu i ganek (patrz zdjęcie poniżej). Rozwijał się aż do pierwszej wojny światowej, ale potem zakończył działalność, kiedy przeszedł na emeryturę i został JP. W latach 1911–1947 The Grange był domem Hugh Page, licytatora na rynku bydła Witham, który był wtedy na miejscu obecnej Hali Pracy po drugiej stronie mostu kolejowego od The Grange.

Podobnie jak wiele innych nieruchomości na tym terenie, po II wojnie światowej aż do lat 60. XX wieku, kiedy podjęto próbę jej zburzenia, znajdował się w bardzo przykrym stanie.

Dawni najemcy twierdzili, że pierwotnie nazywał się po prostu „Grange”, a także mają dowody na to, że budynek zawiera „drewno przed 1500 rokiem”. Mieszkał tam Canon Luard, a później rodzina Luard mieszkała tam do wczesnych lat siedemdziesiątych. W tym czasie podjęto próbę wyburzenia budynku i większość dachu została usunięta, ale na czas wydano nakaz konserwacji (wymieniony w klasie II) i dom został przywrócony.

Niedawno został usunięty z listy, ale został odnowiony jako butikowy pensjonat, a następnie jako miejsce ślubu, ale obecnie jest zagrożony przebudową w połączeniu z magazynem dywanowym Ramsden Mills za sobą.

Źródła: Witham & Countryside Society; Fenn Wright; Cyril Taylor; Janet Gyford.
 

! PC0388.jpg
bottom of page