top of page

słuchać

! IMG_2570.jpg

Koleje Wschodnich Hrabstw (ECR) ukończyły i otworzyły linię kolejową z Bishopsgate do Colchester przez Romford, Chelmsford i Witham w 1843 r. W 1848 r. Stała się skrzyżowaniem kolei Maldon, Witham i Braintree, zapewniając oddziały Braintree i Maldon. W 1869 roku oddział do Braintree połączył się z linią kolejową do Bishop's Stortford, chociaż później został zamknięty dla pasażerów w 1952 roku. Oddział w Maldon został zamknięty w 1966 roku.

Linia kolejowa została przecięta w miejscu fortu Saha Burh and Iron Age, a nasyp na południe od stacji został zbudowany z usuniętej ziemi. W 1841 roku zawarto umowy na budowę „Nasypu Witham: 40 000 metrów sześciennych przewiezionych wraz z 180 000 metrów sześciennych do ukończenia”. Biorąc pod uwagę, że wszystkie te prace zostały wykonane ręcznie, w tym wszystkie wykopy i wały, było to naprawdę ogromne przedsięwzięcie i niezwykłe osiągnięcie.

ECR stała się częścią Great Eastern Railway (GER) w 1862 roku. W 1905 roku miał miejsce poważny wypadek, gdy ekspres Cromer zjechał z torów i zabił 9 osób. Chociaż na początku tego roku podjęto decyzję o zastąpieniu starych tymczasowych drewnianych budynków stacji, ponieważ wypadek spowodował znaczne uszkodzenie stacji, podjęto decyzję o podjęciu działań w oparciu o istniejące plany przebudowy stacji. W ramach prac budowlanych główne wejście do stacji zostało przeniesione z Easton Road do Albert Road, budując nowe biuro rezerwacji na kładce. Bardzo szczegółowe dokumenty przetargowe zostały przygotowane w 1906 r.

Stacja jest w dużej mierze nienaruszona po przebudowie, ukończonej w 1907 roku, i jest doskonałym przykładem stacji Great Eastern Railway zbudowanej przy użyciu najwyższej jakości metod budowy tamtych czasów, przy użyciu lokalnych firm, takich jak Crittalls do kowalstwa. Wiele stacji tego okresu zostało utraconych - ostatnio Kelvedon.

GER został wchłonięty przez londyńską kolej północno-wschodnią (LNER) w 1923 r., A następnie LNER został upaństwowiony wraz z resztą sieci kolejowej w 1948 r. Pierwszy odcinek, od Liverpool Street do Shenfield, zelektryfikowano w 1948 r. Dopiero w 1961 r., kiedy perony zostały rozbudowane, aby pomieścić 12 pociągów autokarowych, usługi elektryczne dotarły do ​​Witham. Oddział w Braintree zelektryfikowano w 1977 r.

Usługa została wprowadzona na rynek jako Network Southeast w 1986 roku, a po prywatyzacji w 1997 roku franczyza trafiła do First Great Eastern, następnie National Express East Anglia w 2004 roku, rebranded NXEA w 2008 roku i Abellio Greater Anglia w 2012 roku.

Ta stacja nadal spełnia swój pierwotny cel z doskonałym efektem. Od 1907 r. Stacja jest wyposażona w oświetlenie elektryczne, a następnie wiele przebudów, z których ostatnia miała miejsce w 2014 r. 24 października 2007 r. Udzielono pozwolenia na budowę przedłużenia kładki na parking stacji na Easton Road. Jednak nowa kładka została zainstalowana dopiero w marcu 2011 r. W 2019 r. Udzielono nowego pozwolenia na budowę w celu przeniesienia biura rezerwacji z powrotem do wjazdu na parking, co pociąga za sobą nowy budynek wjazdu i prace parkingowe.

Poniższe zdjęcie pokazuje oryginalne biuro rezerwacji tymczasowej stacji.

Źródła: Witham & Countryside Society, Great Eastern Railway Society.

Station Glass Negative Ofice Scan.jpg
bottom of page