top of page

słuchać

! Chipping Hill 05 Templmead.jpg

Templemead został zbudowany w c1990 na miejscu starej fabryki rękawic.

Ten stary przemysł Witham został założony przez Williama Pinkhama, który praktykował w fabryce rękawic w Torrington w Devon. Już w 1901 roku wraz z żoną, synem i córką założył firmę produkującą rękawiczki. Był zatrudniony jako agent polityczny, ale w wolnych chwilach robił rękawiczki w ich domu na Albert Road (naprzeciwko stacji).

Fabryka w Chipping Hill nr 1 została zbudowana w 1912 roku, kiedy firma była znana jako National Glove Company, a syn założyciela, Leslie, zasadził trzy dęby przed budynkiem. Dotowana konkurencja kontynentalna zmusiła firmę do zamknięcia w 1929 roku.

Jednak ze względu na determinację i ciężką pracę Williama, Lesliego i kilku wiernych pracowników, firma ponownie rozwinęła się do pełnych możliwości, a na początku lat trzydziestych sukces ten był naznaczony otwarciem nowej fabryki w Dagenham . Podczas drugiej wojny światowej znaczna część produkcji została przekazana specjalnym podgrzewanym elektrycznie rękawiczkom dla brytyjskich i amerykańskich sił powietrznych.

Trzej synowie Leslie wrócili ze służby wojennej do firmy w 1948 r., A obok fabryki Witham zbudowano dodatkową fabrykę (na zdjęciu w momencie zbliżającego się rozbiórki poniżej), a później w hrabstwie Durham zbudowano dwie kolejne fabryki.

Na początku lat 50. XX wieku sprzedaż rękawic Pinkham była na całym świecie i zatrudniało 300 pracowników domowych i podobną liczbę pracowników zewnętrznych produkujących około 4000 tuzin par rękawiczek tygodniowo. Ponownie tani import miał trafić do firmy, co w połączeniu z modą damską, która odwróciła się od rękawiczek w latach 60. XX wieku, spowodowało zamknięcie firmy w 1966 r.

Źródła: The Story of a Lamp, W. Pinkham & Son Ltd; Witham & Countryside Society; Janet Gyford.

! A08_6-0001.jpg
bottom of page