top of page

słuchać

! IMG_2154.jpg

The Tudor Wall and Witham Place

Witham Place był bardzo dużą rezydencją leżącą za murem Tudorów, która biegnie od Spring Lodge do Spa Road. Dom pochodzi częściowo z około 1550 roku, a mur został prawdopodobnie zbudowany około 1590 roku, ale historia zaczyna się dużo wcześniej.

Około 1275 r., Gdy zgodnie z „Historią Essex”, członek rodziny Bacon przekazał przekaz (opat z zabudowaniami i przybudówkami) opatowi i klasztorowi św. Jana Chrzciciela w Colchester. W czasie zniesienia klasztorów w 1539 r., Jak się wówczas wówczas znano, opat został nadany przez Henryka VIII George'owi Treshamowi.

Dom Witham Place musiał zostać zbudowany wkrótce, ponieważ w 1556 r. Istnieje wzmianka o dużej rezydencji „niedawno wzniesionej”. Po pewnej zmianie rąk Abbot i budynek o nazwie „Petworths” został sprzedany sędziemu Johnowi Southcote około 1575 roku. Southcotes był jego właścicielem przez ponad dwieście lat, ale nie mieszkał tam nieprzerwanie. Byli katolikami i rojalistami, a dom został splądrowany przez siły parlamentarne w 1648 r. W 1755 r. Majątek został wynajęty na podstawie długiej dzierżawy budynku lordowi Stourtonowi, który dokonał uzupełnień domu i gruntów.

Na początku 17. stuleciem najemcą była prawdopodobnie Dame Katherine Barnardiston, która miała wpływ na konflikt parafian z ich Wikariuszem około 1630 r. Jej drugim mężem był Sir Thomas Barnardiston z rodziny Suffolk Puritan, a jej trzecim był William Towse, poseł i urzędnik miejski dla Colchester . Jej wola odnosi się do „długiej galerii”. „malowana komnata” i „zmatowiona galeria”, które pomagają określić wielkość domu.

Do XVII wieku ogrody były formalne i geometryczne. Nowy styl projektowania ogrodów, parków i krajobrazów został wprowadzony po raz pierwszy w 1719 roku, kiedy William Kent powrócił z wielkiej trasy z żywymi wspomnieniami o włoskich krajobrazach, alpejskich skałach i kaskadach oraz starożytnych świątyniach. Te, z pozostawionymi drzewami do wyrośnięcia do ich naturalnego kształtu, wkrótce stały się częścią angielskiego krajobrazu ogrodowego znanego jako „naturalna” szkoła.

Philip Southcote, czwarty syn Sir Edwarda z Witham Place, ożenił się z księżną powodziową z majątkiem w Chertsey w Surrey. Zaprojektował ogród o powierzchni 150 akrów, który wkrótce stał się znany jako „pierwszy z wielkich ogrodów krajobrazowych stworzonych przez właścicieli smaków”. Głównym wkładem Philipa Southcote w projektowanie krajobrazu było włączenie pasa drzew na obwodzie osiedla, a także położył nacisk na kwiaty, nie tylko w bardziej formalnych ogrodach, ale także w dalszej części osiedla.

Możliwość Brown zaczął projektować w 1746 roku, kiedy miał 30 lat. Przyjął kępy drzew Kenta i pas drzewa Southcote. Dzięki swemu dobremu, choć ścisłemu zakresowi pomysłów, swemu talentowi do projektowania oraz blefowi i serdeczności, namówił właścicieli ziemskich w całym kraju, aby go zlecili.

Philip Southcote nie był zawodowym architektem krajobrazu, jego ferme ornee w Chertsey wkrótce przerosło, podobnie jak plebania Dr. Sayera w Witham. Często cytowany list Horacego Walpole'a z 20/07/1749 - „Nabożeństwo dra Sayera w Witham, który z pomocą Soutcote. Którego stary rzymskokatolicki ojciec mieszka tuż obok niego, stworzył jedną z najbardziej urokliwych willi w Anglii. Są tam słodkie łąki spadające ze wzgórza, wznoszące się po drugiej stronie i najładniejszy, kręty strumień, jaki kiedykolwiek widziałeś ".

Rezydencja była teraz bardzo obszerna, na przełomie XIX i XX wieku William Bindon Blood (lokalny prawnik) powiedział, że może zamienić „trenera i czwórkę” w tym, co było w salonie domu, którego fundamenty były jeszcze odsłonięte ten czas. Dom zawierał także katolicką kaplicę. Lord Stourton zmarł w 1781 roku. Jego syn sprzedał posiadłość Witham Place Johnowi Bullockowi z Faulkboume Hall w 1800 roku. On z kolei sprzedał Witham Place wraz z polami rodzinnymi, czterema akrami i Miodem Dicka Robertowi Bretnalowi, Millerowi. John Bullock dodał resztę posiadłości, w tym Spa Field, do swojej posiadłości Faulkboume. Dick's Mead był polem na tyłach dzisiejszej Spring Lodge.

W tym czasie na rogu drogi do Powershall End i Highfields Road wybudowano nową katolicką kaplicę. Witham Place został następnie wpuszczony do różnych osób przez Bretnalls. Przez kilka lat była to szkoła z internatem dla chłopców. Został zniszczony i do 1848 r. Essex Directory opisał go jako bardzo obszerną rezydencję, ale została zmniejszona do jednej trzeciej, to dawna wielkość, choć nadal jest to duża rezydencja, ale do tej pory niezamieszkana. Nieużywany został rozebrany około dwa lata później. Drzewa ścięto, a drewno sprzedano na aukcji „w tym dwa wspaniałe platany ... zagraniczne dęby, cedry, tulipany, akacje i inne cenne drzewa”.

Na ziemi znajduje się teraz wiele dużych domów za murem i mieszkań komunalnych opracowanych w latach 60. i 70.

Źródła: Dorothy Dove; Janet Gyford; Tom Henderson; Witham & Countryside Society.

bottom of page