top of page

słuchać

! IMG_1733.jpg

W 1886 roku Francis Henry Crittall przejął sklep z artykułami żelaznymi ojca w Braintree, gdzie rozwinął się do produkcji ram okiennych. Kupił tę stronę w spółdzielni w 1917 roku i zbudował fabrykę do masowej produkcji stalowych mebli biurowych. W latach dwudziestych fabryka przeszła na okna metalowe, a w latach trzydziestych XX wieku była największym producentem okien metalowych na świecie. Podczas II wojny światowej fabryka przestawiła się na wiele rzeczy, od zbrojeń po mosty bailey. W 1947 roku Sir Valentine, syn Francisa, został lordem Crittallem. Zmarł w 1961 r. W wieku 77 lat.

Jednym z jego największych osiągnięć było stworzenie wioski ogrodowej Silver End. Jednak fuzje i przejęcia rozpoczęły się w połowie lat 60. XX wieku, aw 1974 r. Firma została przejęta przez Norcros i przemianowana na „Crittal Windows”. W 1990 r. W Braintree zbudowano nową fabrykę do obsługi całej produkcji okien, a fabrykę Witham zamknięto. Budynki zostały rozebrane w 1992 r., A teren oczyszczony.

W 1993 r. Wydano pozwolenie na budowę nowego supermarketu Safeway, ponieważ pierwotny wniosek został odrzucony z powodu potrzeby mieszkaniowej i wpływu na centrum miasta przez inny duży supermarket. Jednak inspektor planowania nie zgodził się i zezwolił na rozwój. Podano powody: „... poziom gruntów mieszkaniowych w dzielnicy jest już wystarczający, aby spełnić strategiczne wymagania ... a utrata tego terenu z alokacji mieszkaniowej będzie miała bardzo marginalny wpływ… żywotność i rentowność Ta propozycja nie miałaby poważnego wpływu na Witham Center ... ”. Morrisons przejął sklep w 2006 roku.

Poniżej: fabryka Crittall wkrótce przed zamknięciem.

Źródła: Janet Gyford; Cyril Taylor; Witham & Countryside Society.

! B71_5-4.jpg
bottom of page