top of page

Posłuchaj

! IMG_1422.jpg

Szlak kolejowy Blackwater podąża szlakiem starej linii kolejowej Witham-Maldon, zamkniętej w 1964 roku. Rada hrabstwa Essex kupiła grunt i tory kolejowe od British Railways we wrześniu 1986 roku jako wspólną inicjatywę z Radami Okręgu Braintree i Maldon, ale dopiero po część ziemi została sprzedana lokalnym rolnikom.


Szlak stał się dzikim szlakiem wędrownym od Witham do Maldon, ale z pewną dozą zainteresowania ze względu na sprzedane porcje. Pierwszy punkt wejścia do Szlaku znajduje się przy Mostu Katolickim, jednym z czterech mostów dźwigarowych żeliwnych 1847/48 od Withama do Maldon. Jest znany jako "Most katolicki" ze względu na lokalizację w pobliżu starego kościoła katolickiego, który znajduje się na rogu Avenue Road. Tutaj szlak łączy się z Industrial Estate firmy Witham.


Szlak przechodzi przez ścieżkę łączącą Grove Estate z Industrial Estate. Ścieżka prowadzi do Newland Street, kończąc na skrzyżowaniu z Avenue Road. W punkcie, w którym ta ścieżka się różni, znajduje się umiejscowienie moździerza z II Wojny Światowej. Pistolet na moździerzu był również znany jako "Blacker Bombard" po swoim wynalazcy. Pistolety, wydane Strażnikowi Domowemu w 1942 r., Obracały się na wrzecionie ze stali nierdzewnej, a mężczyźni stali w otworze za krawędzią. Szlak przechodzi następnie kilka nieformalnych ścieżek do Grove Estate, kolejnym formalnym punktem dostępowym jest Pasture Road (dla Tesco i centrum miasta).


Szlak kontynuuje następnie wzdłuż nowego osiedla na Blackwater Lane, gdzie jest dostęp do rezerwatu przyrody Whetmead i przez most Sauls do River Walk. Szlak następnie wznawia Constance Close, nieco dalej wzdłuż Maldon Road, mijając kolejne nowe mieszkania. Następnie szlak przechodzi pod obwodnicą A12 i kontynuuje na wzgórze Blue Mills. Tutaj ścieżka się kończy i dalej Maldon, skręcić w lewo, a następnie w prawo do Benton Hall Golf Club. Szlak kontynuuje wzdłuż brzegów rzeki Blackwater.


Trasa kolejowa Blackwater jest objęta zestawem parków Essex Country Park.


Źródła: Rada Hrabstwa Essex, Peter Kay (suplement do dziedzictwa kulturowego w Essex); Witham & Countryside Society; Janet Gyford.

Timber framing of Witham Town Hall.
bottom of page