top of page

Posłuchaj

Line drawing of Witham Town Hall.

Witham Town Park

W 1899 r. Wikariusz Withama, Canon David Ingles, otrzymał anonimową darowiznę w wysokości 1000 £. Znaczna kwota pieniędzy pozwoliła Withamowi upamiętnić Diamentowy Jubileusz Królowej Wiktorii z 1897 roku. Dopiero w latach 30. XX w. Dawca został ujawniony jako Tom Motion of Faulkbourne * Hall.


Spotkanie ratowników odbyło się w nowej sali publicznej przy Collingwood Road. Admirał Sir William Luard z Witham Lodge przewodniczył. Zaproponowano, aby pieniądze te zostały przeznaczone na zakup parku krajobrazowego o powierzchni czterech akrów, stanowiącego część terenu najbliższego do Witham House. Może to być następnie ogrodzone i określone jako publiczna "strefa przyjemności".


Pan Percy Laurence z Grove i Canon Ingles, mieli między sobą kupiony cały teren i byli szczęśliwi, że tanio sprzedali wymagany dział. Odbyła się długa debata, niektórzy chcieli zamiast tego biblioteki lub szpitala. Ale Laurence powiedział, że "czuł mocno, że potrzebne jest miejsce, w którym chłopcy mogą kopać własną piłkę i ustawiać własne furtki, oczywiście pod odpowiednią kontrolą". Został oklaskiwany, a na koniec spotkanie głosowało za popartem idei parku, a kolejne darowizny zostały przekazane. Park został otwarty 20 czerwca 1900 roku.


Coroczne letnie karnawały Withama zawsze prowadziły przez miasto do parku. Po wcześniejszych "skromnych próbach zabawy", pierwszy duży karnawał odbył się we wrześniu 1929 r., Aby zebrać fundusze na lokalne szpitale. Doniesiono, że "stare miasto odniosło znaczący sukces", a wydarzenie przechodziło z coraz większej siły w kolejnych latach.


Drzewa Parku zawsze były jego największym atutem, zapewniając piękno, cień i dom dla dzikiej przyrody. W l8 wieku Pattissons oczyściły niektóre z nich, aby zamienić pola w jedno miejsce, ale także zasadziły je od nowa. Tak więc społeczeństwo 1900 odziedziczyło odmianę. Były rodzime drzewa, takie jak wiązy i dęby, i importowane, takie jak piękne Cedry Libanu. Musiały zostać posadzone przez Patississony ponad 150 lat temu.


W ciągu ostatnich stu lat nastąpiły dalsze zmiany, a wiele drzew na południu Parku zostało utraconych z różnych powodów. Niektórzy stali się chorzy, a inni padli ofiarą sztormów, takich jak "huragan" z 16 października 1987 roku. Jest więc prawdopodobne, że pozostało tylko siedem starych drzew z 1900 roku. Nowsze obejmują sześć dębów podanych w 1946 r. Przez sześć R.A.F. personel z Rivenhall Airfield dziękuje za opiekę udzieloną przez mieszkańców Witham podczas II wojny światowej.


Park jest obecnie zarządzany przez Radę Okręgu Braintree i istnieją inne ostatnie dodatki. Tak więc w sumie jest więcej drzew niż w 1900 roku.


Źródła: Zaczerpnięte bezpośrednio z "Witham Park: Sto lat" za uprzejmym pozwoleniem, Janet Gyford.

Timber framing of Witham Town Hall.
bottom of page