top of page

Posłuchaj

! Maldon Road 129 Sauls Bridge e.jpg

Most w Sauls przecina rzekę Mózg, gdy płynie pod drogą Maldon. Nazwa jest zepsuciem imienia Johna Salle'a, który był właścicielem sąsiedniej ziemi w 1381 roku. Zbudował oryginalny most, aby przejść przez brodę, a kolejne mosty zapewniły wyjątkowy pomnik, który trwał 600 lat. Most był następnie własnością trustu i został ostatnio zastąpiony w 1814 roku.


Zbudowany w 1814 roku, był to drugi żeliwny most zbudowany w Essex. Pierwszy nad rzeką Lea został wzniesiony w 1810 roku przez Commercial Road Trust, ale został zburzony w dolinie Lea, a więc Most Sauls jest najstarszym żeliwnym mostem w Essex.


W 1814 r. Robert Lugar, inspektor hrabstwa Essex, wezwał do wyceny odnowienia istniejącego mostu na miejscu. Zaprojektowano ceglaną przęsło, ale oferta Ransome & Son z Ipswich na żeliwną konstrukcję segmentową z żeliwnymi płytami przy koszcie 700 funtów została przyjęta, chociaż nie była to najniższa oferta. Składa się z siedmiu łuków żeliwnych żeber o rozpiętości 18 stóp i dwóch żeber ozdobnych z żeliwa, z żeliwnymi płytami spoczywającymi na dolnych kołnierzach żebrowych. Spandrele krawędziowe są oznaczone "Ransome & Son" po jednej stronie korony i "Ipswich 1814" w drugiej. Pierwotna żeliwna parapetowa pozostaje po wschodniej stronie, ale zachodnia strona została usunięta w celu poszerzenia ścieżki pieszej w 1955 roku. Most znajduje się na liście II stopnia.


Nieco dalej w dole mostu drewnianego powstał w 1848 roku, aby przewieźć linię kolejową z Maldon do Witham nad rzeką Brain. Po zamknięciu oddziału w 1964 r. Most został zburzony w 1968 r., Aby umożliwić dostęp do kanalizacji dużym pojazdom.


Źródła: Janet Gyford; Maurice Smith; Cyril Taylor; Industrial Archaeology of Essex; Witham & Countryside Society

 

ebay371537020316_0001.jpg
bottom of page